Kanada prichádza
"O
Canada!
Our home and native land!
True patriot love in all of us command."
Ako už prezrádzajú prvé slová kanadskej štátnej hymny, Kanaďania sú pravými patriotmi čo ich v minulosti ale aj dnes predurčuje k tomu, že boli a sú aj vynikajúcimi vojakmi. Nebolo tomu inak ani v období II. svetovej vojny, kde ich muži a ženy z pozemných síl, námorníctva a letectva bojovali a krvácali pri zásobovaní a obrane Veľkej Británie počas celej II. svetovej vojny. V rámci 2. britských expedičných síl bola vo francúzskej kampani nasadená 1. kanadská pešia brigáda už v júni 1940 a na územie Francúzska sa Kanaďania nakrátko vrátili cez pláže francúzskeho mesta Dieppe v auguste roku 1942. Na európskom bojisku však Kanaďania zohrali najdôležitejšiu úlohu najmä v rokoch 1943-1945, a to pri oslobodzovaní Talianska a neskôr pri vylodení v Normandii a následnom postupe spojencov až do nacistického Nemecka. Kvalita kanadského vojska bola spojeneckému veleniu známa a tak jeho sily boli nasadzované na tých najexponovanejších úsekoch západného frontu. Kanaďania významne prispeli k pádu nacistického Nemecka a jeho spojencov v Európe a preto považujeme za potrebné sa venovať aj im, keďže na ich úlohu a odvahu pri oslobodzovaní Európy by sa nemalo zabúdať. Súčasne kanadská rovnošata Battledress, aj s ohľadom na jej vysokú kvalitu materiálu a spracovania, bola využívaná aj inými zahraničnými spojeneckými armádami na západnom fronte, a tak by nemala chýbať ani v našej ponuke.
Zámer
Keď sme začiatkom kalendárneho roka 2023 spustili na našom Instagrame a Facebooku anketu, čo by bolo dobré v budúcnosti našou firmou vyrábať, mnoho ľudí navrhlo začať vyrábať kanadské rovnošaty Battledress. Naša intuícia v tomto smere bola takmer totožná so želaním zákazníkov. Súčasne musíme konštatovať, že už cca polroka pred vlastnou anketou sme začali sondovať trh, konkrétne čo v danom smere ponúka a či vôbec existuje možnosť zaopatriť súčasti pre kanadský Battledress.
Určite sme nechceli zapojiť žiadneho dodávateľa z Ázie, keďže toto sa v minulosti vôbec neosvedčilo, a tak sme sa vybrali cestou v našich zemepisných šírkach, ktorým sú štáty Európskej únie. Kvalita, ktorú poznáme pri britskej rovnošate Battledress "Panter-Store Heritage" musí byť jednoducho zaručená, a značka Made in Czechoslovakia, ktorá v minulosti preslávila Československo po celej Zemeguli a opäť ožíva, musí priniesť záruku rovnakej kvality aj dnes. Z nášho pohľadu významnou zmenou je však skutočnosť, že v prípade kanadskej rovnošaty Battledress ide o nami vyvinutý produkt, kde na vývoji a výrobe základného textilného materiálu a na výrobe prípravy (podšívky, nite, gombíky, štítky, spony a pod.) participujeme sami v spolupráci s inými dodávateľmi. Aj preto je to pre nás veľká výzva a veríme, že potešíme srdce každého nášho zákazníka.
Krátky exkurz do histórie, vznik kanadského Battledressu a jeho modifikácie
Kanadský Battledress plynule nadviazal na zavedenie a schválenie jeho tzv. "staršieho brata", ktorý sa začal používať v britskej armáde od marca 1939 (Predbežná špecifikácia č. E/1037, zo dňa 28. októbra 1938/Provisional Specification No. E/1037, 28 October 1938). Úmyslom zavedenia britskej rovnošaty Battledress bola racionalizácia britskej bojovej rovnošaty (Service Dress), ktorá sa dovtedy používala, aj s malými úpravami (1922), už od roku 1902. Rovnošata Battledress bola navrhnutá tak, aby sa jej používaním dosiahlo zníženie zaťaženia pešiaka a aby bola kompatibilná so zavádzaním mechanizácie pechoty do britskej armády. Komfort a ľahkosť pohybu pešiaka počas pochodu ako aj v boji predstavovali tiež dôležité faktory.
Z vyššie uvedených dôvodov bola teda rovnošata Battledress vyvíjaná aj v Kanade a oficiálne ju kanadská armáda zaviedla v septembri 1939. Prvé kanadské rovnošaty Battledress boli pripravená na vydanie vojakom v priebehu posledného týždňa mesiaca október 1939. Vojaci 1. kanadskej divízie boli do Battledressov odetí ešte pred vyrazením za more v decembri 1939. Druhú sadu rovnošaty nemali vojaci divízie k dispozícii až do mesiaca marec 1940.
Kanadská rovnošata Battledress určite vychádzala z britského vzoru, ale odlišovala sa vo viacerých ukazovateľoch. Hlavne mala lepšiu kvalitu použitého základného materiálu, t.j. vlneného súkna melanž, bola prepracovanejšia, čo sa týka jej strihu a vo väčšine nami hodnotených vzorov látok mala zelenší farebný odtieň, ktorý je možné označiť za olivovo-zelenú matnú farbu (olive drab). Samozrejme nie je možné vylúčiť ani farebný odtieň khaki, ale podľa nám dostupných vzorov kanadských rovnošiat Battledress, vzorov látok (swatches), ktoré máme k dispozícii a na základe konzultácií so zberateľmi, s bádateľmi a historikmi na tému farbeného odtieňu britských Battledressov sme prijali konečné rozhodnutie, že odtieň bude olivovozelený matný (olive drab) a nie khaki, ktorý je typickejší pre britské rovnošaty Battledress. Takže na výrobu blúzy a nohavíc kanadskej rovnošaty Battledress budeme používať matné prírodné vlnené súkno tzv. "serge" utkané v keprovej väzbe o hmotnosti 20 oz na bežný meter (100 cm x 150 cm). Pôvodne na výrobu jednej sady rovnošaty boli potrebné 3 yd látky (u nás 3 m) s tým, že na jedno strihanie bolo vystrihnutých až 300 kompletov v jednej veľkosti. Výroba prebiehala v regulárnych 18 veľkostiach, a to v rozmedzí obvodu hrude od 32´´ do 44´´ a pre vojakov s výškou od 5´3´´ do 6´2´´. Ďalšia kategória kanadských Battledressov bola označovaná ako "Oversize" a patrili do nej blúzy a nohavice v rozmedzí obvodu hrude od 41´´ do 49´´ a pre vojakov s výškou od 5´6´´ do 6´0´´. Takto vyrobené "Oversize" blúzy a nohavice boli dodávané vo veľkostiach od 19 do 30. Súčasne sa realizovalo aj šitie na mieru, a to pre tie vojenské osoby, ktoré sa svojimi mierami nezmestili do opisovaných erárnych veľkostí a mali obvod hrude nad 49´´. My z tohto dôvodu budeme šiť ďalšie tri nami určené rozmery rovnošiat v kategórii Oversize, konkrétne vo veľkostiach 31-33, ktoré v období II. svetovej vojny neexistovali. Gombíky boli prišité 21 až 31 stehmi a na tento účel sa používali špeciálne šijacie stroje na prišívanie gombíkov, čo budeme zabezpečovať aj my. Továreň, ktorá pracovala na vrchole svojej výrobnej efektivity mohla vyrobiť jednu kompletnú kanadskú rovnošatu Battledress za 30 sekúnd (údaj pochádza z októbra 1945).
Blúzy boli označované Battle Dress Blouses, Serge a každá z nich bola dlhá do pása a skladala sa len z dvoch dielov, ktoré boli v oblasti chrta vzájomne zošité jedným vertikálnym stehom. Golier blúzy bol preložený a pri krku sa zapínal na pár háčikov s očkami (1939-1943). Zatiaľ tento typ zapínania blúzy vyrábať nebudeme, ale nie je vylúčené, že časom k jeho výrobe pristúpime. V oblasti pásu sa nachádzal textilný pásec blúzy s opaskom, ktorý sa zapínal do jednoduchej drôtenej spony s rotačným valčekom prišitej neďaleko pravého boku. Chrbát blúzy obsahoval 12 malých prekladov, ktoré boli zašité v oblasti drieku pod horný šev pásca blúzy. Niektorí vojaci si tieto preklady zredukovali len na dva, čo prestavovalo akési tzv. "mazácke vymazlenie" blúzy. Blúza sa zapínala na päť kovových gombíkov, tzv. "muffin buttons", kde zapínaciu gombíkovú lištu kryla príklopka, t.j. išlo o skryté zapínanie. Prsné príklopkové vrecká boli rozmeru 16 cm x 16 cm (bez príklopky) s trojuholníkovými príklopkami, mali tiež skryté zapínanie, kde gombíky sa zapínali do štvorcových gombíkových líšt príklopiek. Vrecko s príklopkou bolo vysoké 18,5 cm. V skoršom období sa výložky zapínali do plastových gombíkov so štyrmi dierkami, ale tieto boli s odstupom času nahradené rovnakými kovovými gombíkmi, ako sa nachádzali na ostatných dieloch a dielikoch blúzy. Na rubnej strane blúzy sa nachádzali dve vnútorné prsné vrecká. Rukávy blúz boli ukončené manžetami, tiež so skrytým zapínaním. Blúza sa mohla zopnúť s nohavicami a za týmto účelom mala na rubnej strane, v driečnej oblasti pásca blúzy, prišitú skrytú gombíkovú lištu s tromi gombíkovými dierkami. Od júna 1940 (CARO 521, 1940), bolo z dôvodu prevencie proti dráždeniu pokožky vojaka v krčnej oblasti, vydané povolenie na podšitie goliera blúzy bavlnenou podšívkou vo farbe khaki. V neskoršom období roku 1943 sa zmenilo aj zapínanie goliera blúzy, kde pôvodné háčiky s očkami boli nahradené textilnou sponou a párom kovových gombíkov rovnakého vzoru, ako sa používali na ostatných dieloch a dielikoch blúzy. V júni 1943 bola pre nosenie blúzy mužstvom povinne zavedená viazanka čiernej farby (CARO 3333, 1943). Viazanka sa mala nosiť mimo služby počas pobytu v kasárňach, na vychádzkach alebo tzv. "opušťákoch", počas kancelárskej práce, resp. počas prednášok alebo v priebehu inej tzv. "vnútornej" činnosti. Viazanka sa nosila vždy s rozopnutými golierovými háčikmi a očkami, resp. neskôr s rozopnutou textilnou sponou (CR 1943). Mužstvo malo zakázané si modifikovať golier svojej blúzy, aby sa zaistila možnosť jej použitia aj so zapnutým golierom pri krku vojaka. Napriek tomu však boli povolené niektoré individuálne výnimky.
Nohavice boli označované Battle Dress Trousers, Serge a v podstate vychádzali zo svojho britského vzoru Battledress Trousers, Serge skoršieho výrobného prevedenia. Ak si spravíte detailné posúdenie blúz aj nohavíc kanadskej rovnošaty Battledress zistíte, že Kanaďania v priebehu II. svetovej vojny vôbec nepristúpili k redukcii materiálu použitého na šitie tejto rovnošaty, ku ktorej pristúpili Briti pri výrobe blúz a nohavíc neskorších špecifikácií rovnošaty Battledress, Serge, čím tieto boli zoštíhlenejšie. Pri britských Battledressoch 1940 Pattern to už bol bežný štandard. Kanaďania však kráčali po pôvodnej ceste (zrejme nemali núdzu o základné materiály, čo je pochopiteľné z geografického postavenia Kanady na mape Sveta) teda pri výrobe svojich rovnošiat Battledress prakticky vychádzali z prvej britskej predbežnej špecifikácie č. E/1037, zo dňa 28. októbra 1938. Aj z tohto dôvodu zostali na kanadských blúzach záševky na rukávoch a tak blúzy, ako aj nohavice majú už na prvý pohľad väčší objem, čo je typickým ukazovateľom len pri britských rovnošatách Battledress, Serge skoršieho výrobného prevedenia (early specification).
Gombíky kanadského vzoru a ich príbeh
Už na prvý pohľad je zrejmé, že kanadská rovnošata Battledress tzv. "prekvitá" množstvom špeciálnych gombíkov v tvare dolku tzv. "donut buttons". Spočiatku sa vyskytli aj gombíky so štyrmi dierkami z celuloidu, ale ich použitie bolo prakticky zanedbateľné oproti použitiu už spomenutých špeciálnych kanadských gombíkov. Na celej rovnošate je ich až neuveriteľných 43 kusov (britská rovnošata Battledress Serge ich má "len" 34 kusov), čo je enormné množstvo, a tak musí byť aj ich výroba rentabilná. Zákazník by nemal platiť významnú cenu za gombíky, keďže cena všetkých komponentov prípravy pre blúzu a nohavice by nemala prekročiť náklady za základný materiál. Takže zaopatrenie kanadských gombíkov predstavovalo azda najtvrdší oriešok spustenia výroby kanadských Battledressov. Vlastný špeciálny, lisovaný, kovový kanadský gombík z bieleho kovu sa skladá z troch častí a ešte je natretý matnou khaki farbou. Pôvodne výpočty vychádzali tak, že jeden z potenciálnych dodávateľov sa pohyboval na výrobnej cene za jeden gombík cca 2,- EUR (cca 46,- CZK), čo bolo pre nás aj na už uvedené množstvo gombíkov nepredstaviteľné, keďže by to znamenalo nákup v sume povedzme 86,- EUR len za gombíky, čo je jednoducho neakceptovateľné. V dnešných dňoch sa už pohybujeme niekde na cca 50% pôvodnej kalkulácie, čo je v konečnom dôsledku iná situácia a posúva to celý projekt ďalej dopredu. Samozrejme aj tu sa budeme snažiť hľadať ekonomické riešenia, ale chce to čas.
Kuriozitou v tomto smere je skutočnosť, že sme sa snažili intenzívne dopátrať po nejakých bližších informáciách o týchto gombíkoch priamo v Kanade, kde a kedy boli tieto gombíky vyrábané, ale nenašli sme o nich žiadne relevantné informácie a nevedeli nám poradiť ani kanadskí odborníci, ktorí vôbec príslušný vzor kanadského gombíka nepoznali, napr. https://www.williamscully.ca , atď. Možno sa niekto ozve v budúcnosti s detailnými informáciami, čo by sme veľmi ocenili. Avšak nič to nemení na tom, že budeme vyrábať verné repliky týchto gombíkov, vrátane ich matného khaki náteru.
Podšívky
a základné vlnené súkno melanž
Pokiaľ si predstavíme, že kvalita prepracovania všetkých textilných materiálov je pri kanadskej rovnošate Battledress vyššia, ako pri jej britskom predchodcovi, určite to predstavuje určitú výzvu, ktorú treba vyriešiť. Farba hlavnej kanadskej bavlnenej podšívky tzv. "jean lining" je v niekoľkých farebných odtieňoch od matnej khaki farby až matnú hráškovo zelenú farbu. Na nohaviciach sú ešte zastúpené aj menšie množstvá ďalších dvoch typov podšívok, našitých z rubnej strany nohavíc. Pod driečnou oblasťou nohavíc je našitá chlpatejšia bavlnená podšívka zelenej farby a v rozkroku sa nachádza menší kúsok bavlneno-ražnej podšívky bielej a niekedy maslovo bielej farby. Tak podšívku khaki, ako aj ražnú podšívku, už používame pri iných produktoch aj v súčasnosti a hráškovo zelenú podšívku budeme riešiť z dôvodu variability až v budúcnosti.
Už, ako bolo skôr spomenuté základný materiál tvorí 100% prírodné vlnené súkno melanž s výraznejšou diagonálnou linkou, ktoré je chlpatejšie a zelenšie ako to, ktoré poznáme pri britských Battledressoch. Súčasne podľa našich zistení, na ktorých sme pracovali, už ako sme skôr spomenuli s ďalšími osobami, sme sa dopracovali k záveru, že farebné odtiene kanadského vlneného súkna boli podstatne rozmanitejšie, ako pri britskom súkne, keďže jeho farebné spektrum sa pohybuje od olivovej zelenej matnej farby, cez petrolejovo zelenú až po takmer hnedú khaki farbu. Na základe rokovaní s našim dodávateľom vlnených textílií a jeho laboratórnych testoch vykonaných na nami získanej tzv. "panenskej" originálnej látky, ktorá nebola predtým nikdy použitá a je výhradne zo skladových zásob kanadskej armády z októbra 1943, sme sa dopracovali k tomu, že sme zvolili odtieň olivovej zelenej farby, z ktorého boli vyrobené blúzy a nohavice v rokoch 1942 a 1943. Stav látky je 100% a dáva najlepšie predpoklady na to, aby sme vyrábali tie najlepšie repliky kanadských Battledressov na svete. Jednoducho máme však to šťastie, že nám výrobca v tomto smere vychádza v ústrety a ide mu o našu spokojnosť, keďže vie, že to bude obchodný vzťah na dlhšie časové obdobie. Gramáž a objem látky sú totožné s originálom, keďže výrobca má bohaté skúsenosti s praním, valchovaním a aj dekaterizáciou finálneho produktu a plus, ako sme už vyššie uviedli, vykonal vlastné laboratórne testovanie originálnej látky.
V prípade podšívok (jean lining) tieto boli na pôvodných kanadských Battledressoch vyrobené z prírodnej bavlnenej textílie o gramáži od 240 g do 250 g na bežný meter, a to v keprovej a v menšom rozsahu aj v plátnovej väzbe. Farba podšívky sa pohybovala pri blúzach vo farebnom spektre od farby khaki (hnedozelená farba) až po takmer hráškovo zelenú farbu. Rovnaký typ podšívky sa používal aj pri nohaviciach, avšak pri ich výrobe bolo zaznamenané aj použitie bielej bavlneno-ražnej podšívky utkanej v keprovej väzbe, čo pri blúzach zaznamenané nebolo. My začneme naše prvé nohavice šiť práve s použitím bielej bavlneno-ražnej podšívky, v čom vidíme pekný historický rozdiel oproti nohaviciam vyrábaným napr. v roku 1944 a 1944, keďže naše nohavice budú razené odtlačkom pečiatky z roku 1943. Súčasne, aj vo vzťahu k britským nohaviciam Battledress, je to pekná zmena a robí to na trhu väčšiu rozmanitosť nami dohotovených výrobkov.
Špeciálne šijacie stroje a nástroje
Pre dosiahnutie úplného dojmu sme museli zakúpiť dva špeciálne šijacie stroje a nástroje k nim. V prvom prípade išlo o šijací stroj aj so špeciálnymi nástrojmi na obšívanie vetracích dierok, ktoré sa nachádzajú na rukávoch blúzy v podpazuší a v druhom prípade sme museli zakúpiť šijací stroj na prišívanie záhybov dolných koncov sár nohavíc a zatepľovacej podšívky v oblasti drieku nohavíc, ktoré sa pri výrobe prišívali skrytými švami. Za týmto účelom sa používa špeciálny šijací stroj s oblúkovou ihlou, kde z lícnej strany nohavíc nie je vidieť žiadny steh a z rubnej strany sa látka prišíva veľkým množstvom 3 mm stehov.
Ešte je nutné uviesť, že strihané kraje niektorých veľkých textilných dielov základného vlneného súkna boli obšité obnitkovávacím strojom (overlock), ktorý však už máme k dispozícii z predchádzajúceho obdobia. Aj tu je vidieť, že Kanaďania k výrobe svojich rovnošiat Battledress pristupovali podstatne precíznejšie, ako Briti a pri ich výrobe bolo teda nutné vykonať podstatne viacej úkonov a spotrebovať väčšie množstvo materiálu, ako v prípade britskej predlohy rovnošaty Battledress.
Nite a pečiatky
Nite sa nám podarilo od nášho dodávateľa zabezpečiť v autentických farbách, kde budeme používať dva typy nití v dvoch farebných odtieňoch, a to na zošívanie dielov a dielikov (zelená) a na vyšívanie gombíkových dierok a prišívanie gombíkov (matná zemitá hnedá). Nite sú bavlnené s umelým jadrom, takže navonok sú bavlnené, ale vo vnútri sú zosilnené umelým jadrom, aby nedošlo k ich rýchlemu trhaniu.
Posledným krokom, ktorý sme museli zrealizovať bola výroba pečiatok, ktorými sa budú označovať dohotovené blúzy a nohavice rovnošaty Battledress, samozrejme pôjde o historicky verné repliky pečiatok autentických výrobcov z Kanady.
Záver
Na záver je teda nutné uviesť oznam o tom, kedy sa prvé kanadské rovnošaty Battledress objavia v našom obchode. V tejto súvislosti uvádzam, že ak nenastanú žiadne nepredvídané ťažkosti a komplikácie malo by sa stať najneskôr dňa 20. novembra 2023.
Roman Moravec, WPG Central
Europe